HiMedia Q5 Quad – multifunkcyjny mini PC z Android 4.4 i obsługą 4K

C4i wprowadza na polski rynek najnowsze odtwarzacze HiMedia Q5 Quad. Urządzenia wyróżniają się srebrną, metalową obudową z wyświetlaczem LED na przednim panelu oraz technologicznie zaawansowaną konstrukcją, łączącą funkcje w pełni multimedialnego odtwarzacza sieciowego i mini komputera działającego pod kontrolą systemu Android.

Obudowa HiMedia Q5 Quad ma zgrabny kształt, jest estetyczna i dopracowana w każdym szczególe. Została wykonana w całości z metalu i pokryta proszkowym lakierem w srebrnym kolorze. Dzięki temu wygląda elegancko, jest trwała i odporna na uszkodzenia, a zarazem pasuje do charakteru większości współczesnych pomieszczeń. Na obudowie umieszono niewielki, choć czytelny wyświetlacz LED oraz antenę WiFi z możliwością regulacji. Miłośnicy multimediów z pewnością docenią fakt, że odtwarzacz nie posiada wentylatora, który zakłócałby ciszę podczas pracy urządzenia. Ciepło skutecznie odprowadza metalowa obudowa. Minimalizm i ergonomia HiMedia Q5 Quad idą w parze z funkcjonalnością oprogramowania, które odpowiada rosnącym wymaganiom użytkowników.

himedia_q5_quad

Na panelu czołowym, oprócz wyświetlacza LED, znajdziemy jedynie przycisk włącznika. Na bocznej ściance, po jednej stronie urządzenia znajdują się gniazda SATA i SD/MMC, a po drugiej − złącza USB. HiMedia Q5 Quad oferuje aż trzy gniazda host USB, dwa w standardzie 2.0 i jedno w superszybkim standardzie 3.0. Do złącz USB można podłączyć zewnętrzną klawiaturę bezprzewodową, pamięć masową lub dysk twardy, myszkę oraz przewód USB do telefonu. Z tyłu obudowy producent umieścił różnego rodzaju złącza wyjściowe, za pomocą których player łączy się z telewizorem bądź rzutnikiem oraz sprzętem audio: gniazdo koaksjalne do przesyłania dźwięku cyfrowego, wyjście optyczne (również dźwięk cyfrowy, przesyłany światłowodem), wyjścia kompozytowe CV+Audio Stereo oraz wyjście HDMI. Dodatkowo, umieszczono tam także gniazdo sieci LAN Gigabit Ethernet oraz gniazdo zasilania.

Sercem odtwarzacza jest czterordzeniowy procesor HiSilicon Quad Core Hi 3798C na platformie ARM Cortex-A9 oraz ośmiordzeniowa karta graficzna Mali-450. Zastosowane komponenty gwarantują w pełni wydajną obsługę systemu Android 4.4 KitKat i stabilność podczas dekodowania sygnału, zapewniając zarazem niskie zużycie energii. Odtwarzacz wspiera m.in. takie standardy i platformy, jak: Dolby Atmos, Flash i HTML5, Google Play i XBMC, gry 2D/3D, BD-ISO oraz 3D BD-ISO, AirPlay, DLNA, Miracast, HiControl, HiShare czy kodowanie 4K*2K, H.265.

himedia_q5_quad_back

HiMedia Q5 Quad w standardzie posiada 2GB wbudowanej pamięci RAM DDR3 oraz 8 GB pamięci flash eMMC. 3 porty USB pozwalają jednak znacznie zwiększyć zasoby lokalnej pamięci do przechowywania plików multimedialnych. Szybki port LAN Gigabit Ethernet lub antena łącza bezprzewodowego WiFi w standardzie a/b/g/n zapewniają wydajne połączenie z zasobami sieciowymi − lokalnymi lub internetowymi. Szybkość kopiowania plików po złączu LAN wynosi do 18MB/s.

HiMedia Q5 Quad zapewnia obsługę wielokanałowych ścieżek audio: DTS i Dolby Digital passthrough (SPDIF) oraz Dolby TrueHD passthrough (HDMI). Oprócz tego, najnowsze oprogramowanie (1.0.8) instalowane na playerach HiMedia oferuje pełne wsparcie najnowszego standardu dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. Pozwala on na przesyłanie nieograniczonej liczby ścieżek audio, które są dynamicznie przekazywane do głośników w oparciu o możliwości systemu audio. Podczas odtwarzania, system Dolby Atmos łączy wszystkie ścieżki w czasie rzeczywistym, tworząc wrażenie, że każdy dźwięk pochodzi z wcześniej wyznaczonego miejsca, w sposób dostosowany do konkretnej konfiguracji głośników systemu audio. Oprócz odtwarzania standardowych ścieżek dźwięku przestrzennego 5.1 lub 7.1 system generuje dla każdego głośnika unikalną ścieżkę dźwiękową, co umożliwia zastosowanie wielu przednich, bocznych, a nawet umieszczonych na suficie kanałów wertykalnych dla dokładnego pozycjonowania wybranych dźwięków – przykładowo − przelotu helikoptera czy deszczu.

himedia_q5_quad_sata_sd

Q5 Quad w porównaniu do poprzednich wersji, posiada nowe, bardziej czytelne i szybciej działające menu, z obsługą tapet oraz wygaszaczy ekranu. Fabrycznie preinstalowane oprogramowanie Kodi w wersji 14.2 z dekodowaniem sprzętowym oraz przeglądarka Google Chrome pozwalają cieszyć się multimediami od razu po pierwszym uruchomieniu. Funkcja zarządzania zadaniami usprawni operacje wykonywane przez użytkownika, tak aby znacząco nie wpływały na obciążenie systemu. Dzięki Kodi odtwarzanie filmów, muzyki czy przeglądanie zdjęć to czysta przyjemność. Co więcej, w sieci znajdziemy ogromną liczbę wtyczek i dodatków, w tym oferujących możliwość przechwytywania w locie polskich napisów. Odtwarzacz, dzięki takim wtyczkom, jak Icefilms, Much movies, 1Channel oraz Football Today zapewni również dostęp do tysięcy darmowych filmów i programów. Za sprawą wtyczki Radio App pozwoli też słuchać niezliczonych stacji radiowych z całego świata. Obsługuje również YouTube. Dzięki wtyczce Telewizja Polska, dostępne są także polskie kanały telewizji internetowej. Q5 Quad obsługuje ponadto popularne serwisy TV, takie jak: ipla, player, TVP VOD.

himedia_q5_quad_side

Q5 Quad oferuje także sprawdzone funkcje, aplikacje i kodeki znane z poprzedniej wersji oprogramowania, w tym kodowanie UHD 4Kx2K, obsługę kompresji H.265, obsługę BD-ISO oraz 3D BD-ISO, Skype, Airplay, HiShare, HiControl czy wsparcie protokołów Samba, UPnP i NFS.

Dzięki dekodowaniu sprzętowemu i odtwarzaniu wideo HD Ultra uzyskać można wyjątkowo wysoką jakość obrazu, doskonale prezentującą się na dużych ekranach. Funkcja odtwarzania wideo UHD 4Kx2K zapewnia gładsze krawędzie i głębię, gwarantując wyjątkowo szczegółowy obraz.

W porównaniu do H.264, standard kompresji wideo H.265 transferuje wideo tej samej jakości, zajmując przy tym jedynie połowę szerokości pasma. Dzięki temu, nawet w warunkach niskiej prędkości Internetu, uzyskać można wysoką rozdzielczość wideo.

Nie zapomniano także o obsłudze obrazów płyt Blu-ray − HiMedia Q5 Quad odtwarza kopie takich nośników w formatach BDM, ISO oraz 3D BD-ISO wraz z napisami, a dostęp do rozdziałów płyt Blu-ray dostępny jest przez uproszczone menu BD-Lite. HiMedia Q5 Quad posiada także kilka aplikacji do streamingu treści multimedialnych. Za pośrednictwem transmisji strumieniowej AirPlay możemy na dużym ekranie wyświetlić multimedia z iPhone’a, iPada oraz iPoda touch. Funkcja AirPlay mirroring pozwoli zaprezentować na telewizorze zawartość wyświetlacza urządzenia przenośnego. Funkcja HiShare umożliwi natomiast bezprzewodowy streaming treści multimedialnych w czasie rzeczywistym z urządzeń Android na duży ekran telewizora.

HiMedia Q5 Quad obsługuje protokoły sieciowe Samba, UPnP oraz NFS, które służą do przesyłania multimediów z komputera PC / serwera NAS na duży ekran telewizora.

Do sterowania odtwarzaczem służy nowy, inteligentny pilot na podczerwień z programowalnymi klawiszami. Co więcej, oprócz pilota, skorzystać możemy także z aplikacji HiControl, która pozwala sterować odtwarzaczem za pośrednictwem urządzeń z systemem Android (telefon, tablet).

HiMedia Q5 Quad posiada menu w języku polskim oraz akceptuje polskie znaki w napisach. Cena detaliczna urządzenia to 599,00 zł brutto. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta dla firm oraz 24-miesięczną dla użytkowników domowych.