Recenzja karty sieciowej Edimax EW-7822UTC

Choć nie wyobrażamy sobie korzystać z komputera bądź tabletu bez dostępu do sieci, to niestety nie wszystkie urządzenia mają wbudowaną kartę sieciową, która mogłaby obsługiwać sygnał Wi-Fi. Może się również zdarzyć tak, że zwyczajnie moduł ten w naszym laptopie ulegnie awarii. Nie ma jednak po co panikować, bo właśnie po to zostały stworzone karty sieciowe wpinane do portu USB. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć przedstawicielowi jednej z nich – Edimaxowi EW-7822UTC.

O EW-7822UTC słów kilka

Karta sieciowa Edimax EW-7822UTC jest zapakowana w niewielkie pudełko, wewnątrz którego znajdziemy samo urządzenie, krótką instrukcję instalacji w języku angielskim oraz płytkę, na której mieści się jej polski odpowiednik. To, co jako pierwsze rzuca się w oczy, to przede wszystkim wymiary. Karta mierzy zaledwie 16 x 8 x 34 mm i waży 4 gramy, co czyni ją naprawdę miniaturową. Na górze obudowy umieszczono diodę LED, zaś na dole przycisk WPS. Co jednak oferuje wewnątrz?

Edimax EW-7822UTC pracuje w standardzie AC1200, dzięki czemu pozwala na nawiązanie połączenia o prędkości do 300 Mb/s na częstotliwości 2,4 GHz oraz 867 Mb/s w paśmie 5 GHz. Urządzenie obsługuje dwie bardzo przydatne technologie. Mianowicie MU-MIMO i Beamforming. Pierwsza z nich (Multiple User – Multiple Input Multiple Output) odpowiada za obsługę wielu urządzeń jednocześnie, co może być przydatne w miejscach, w których skorzystać z sieci potrzebuje np. kilka komputerów bądź smartfonów. Druga z nich, czyli formowanie wiązki, ukierunkowuje sygnał na urządzenie bezprzewodowe, zamiast rozpraszać go na różne strony. Pozwala to tym samym uzyskać lepszą jakość połączenia. EW-7822UTC pracuje w standardzie 802.11ac/n/a w paśmie 5 GHz oraz 802.11b/g/n na 2,4 GHz. Obsługuje także USB 3.0.

Sprawdziliśmy kartę w mieszkaniu o powierzchni 42 m², łącząc się z siecią o prędkości 250 Mb/s. Tak oto przedstawiają się speedtesty odpowiednio dla pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Jak widać na pierwszym obrazku sieć w paśmie 2,4 GHz mógłby osiągnąć lepszy wynik, jednak biorąc pod uwagę specyfikę tej częstotliwości, nie jest najgorzej. Na 5 GHz z kolei pobieranie sięga niemalże maksimum możliwości. Prędkości były bliźniaczo podobne w różnych miejscach.

Podczas użytkowania przyjrzeliśmy się również stabilności połączenia. Tutaj karta sieciowa Edimaxa spisała się wzorowo. Niezależnie od tego, czy korzystaliśmy z jednego laptopa lub kilku urządzeń, czy grając online, czy oglądając filmy w 4K, nie zauważyliśmy spadków wydajności ani zrywania połączenia.

Podsumowanie

Dobra wydajność, technologie Beamforming oraz MU-MIMO, miniaturowe wymiary – tak można podsumować w skrócie kartę od Edimaxa. Dodając do tego niewygórowaną cenę, otrzymujemy produkt zdecydowanie warty uwagi. Jeśli zatem szukacie łatwego sposobu na uaktualnienie swojej sieci, EW-7822UTC może być dla Was bardzo dobrym wyborem.