Sony PMW-PZ1: odtwarzacz 4K na karty pamięci

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowego odtwarzacza 4K na karty pamięci SxS. Model PMW-PZ1 jest przeznaczony do użytku przy nagrywaniu materiału 4K i w postprodukcji. Umożliwia odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K (od 24p do 60p) i HD. Obsługuje pełny wachlarz profesjonalnych formatów zapisu: XAVC Intra i Long, MPEG HD422 oraz MPEG HD.

Wyposażenie odtwarzacza PMW-PZ1 obejmuje gniazdo na kartę SxS, wyjście HDMI, cztery wyjścia 3G/HD-SDI, wyjście audio oraz kolorowy monitor LCD. Uniwersalny zestaw gniazd i łączy umożliwia sprawne odtwarzanie, kopiowanie i oglądanie materiałów wideo 4K i HD w różnych zastosowaniach — nie tylko przy produkcji wideo, lecz również przy tworzeniu nowych urządzeń 4K, ścian wideo 4K na imprezach, wystawach w muzeach itp.

Podczas pracy poza studiem — w terenie, na planie filmowym lub przy obsłudze imprezy — odtwarzacz PMW-PZ1 umożliwia natychmiastowe sprawdzanie obrazu 4K z kamer takich jak Sony PMW-F55, jak również jego reprodukcję przez łącze HDMI na monitor profesjonalny lub telewizor powszechnego użytku. Na imprezach zewnętrznych urządzenie pozwala również doprowadzić sygnał wideo 4K do systemów Digital Signage, projektorów itp. Dostępna jest ponadto funkcja bezpośredniego kopiowania danych z karty SxS na nośnik zewnętrzny — bez użycia innych urządzeń.

Model PMW-PZ1 znakomicie nadaje się dla poszukujących niezawodnego odtwarzacza 4K/HD na karty pamięci. Wynika to z szeregu cech, takich jak:

Zgodność z różnymi formatami 4K i HD

Model PMW-PZ1 obsługuje różnorodne materiały w rozdzielczości 4K i HD. Jest zgodny z formatami XAVC Intra, XAVC Long, XAVC S-Long(*1), MPEG HD422(*1) i MPEG HD(*1).

(*1) Wymagana jest aktualizacja wewnętrznego oprogramowania (zaplanowana na jesień 2015 r.).

Model PMW-PZ1 jest wyposażony w łącze USB przeznaczone do podłączania zewnętrznych nośników USB. Pozwala to użytkownikom kopiować danych z karty SxS wprost na nośnik zewnętrzny — bez używania żadnych innych urządzeń. Odtwarzacz tworzy na zewnętrznym nośniku USB rejestr wykonanych kopii(*2) (w formacie csv). Dzięki temu użytkownik może szybko sprawdzić nazwy skopiowanych plików. Aby uniknąć błędów w kopiowaniu, można włączyć funkcję weryfikacji kopii.

(*2) Wymagana jest aktualizacja wewnętrznego oprogramowania (zaplanowana na jesień 2015 r.).

Od odtwarzacza na karty pamięci oczekuje się łatwości i szybkości użycia — a co za tym idzie współpracy z wieloma różnymi urządzeniami. Model PMW-PZ1 spełnia to wymaganie. Jest wyposażony w szereg gniazd wejściowych i wyjściowych, w tym port HDMI oraz cztery wyjścia 3G/HD-SDI. Dla zapewnienia maksymalnej uniwersalności w różnych warunkach produkcji port HDMI współpracuje nie tylko z profesjonalnymi monitorami i projektorami, lecz nawet z telewizorami powszechnego użytku. Dostępne jest również niezależne wyjście audio. Z przodu odtwarzacza znajdują się dwa porty USB: jeden służy do podłączenia zewnętrznego nośnika USB, a drugi współpracuje z myszą używaną do obsługi urządzenia. Poza kopiowaniem danych możliwe jest odtwarzanie klipów z zewnętrznego nośnika USB(*3).

(*3) Zaleca się użycie napędu SSD PSZ-SA25. Nie gwarantuje się współpracy ze sprzętem innych producentów. Odtwarzacz PMW-PZ1 będzie można nabyć od czerwca 2015 r.