Test routera Linksys WRT32X

Zalety:

  • Silnik priorytetyzacji Killer
  • Design minimalizujący opóźnienia
  • Doskonały interfejs

Wady:

  • Drogi
  • Z prędkością odstaje od innych routerów

 

Werdykt

Dzięki możliwości usprawnienia pobierania plików, poszerzenia pasma routera i wyznaczenia priorytetu dla graczy, Linksys WRT32X zapewnia naprawdę dużą moc jak na sprzęt z tej półki cenowej.

Dzięki klasycznie dobremu wyglądowi sprzętów WRT od Linksysa, gamingowy router WRT32X łączy w sobie konstrukcję o designie i priorytetyzacji dla minimalizacji opóźnień WiFi w domu, ale jeśli chodzi o ogólną wydajność, to pozostaje w tyle. Jednak mimo to, sprzęt powinien spodobać się zatwardziałym graczom.

 

Design

WRT32X to najnowszy sprzęt z serii routerów, której początki sięgają roku 2002. Może wydawać się duży ze swoimi wymiarami (245.87 x 193.80 x 51.82 mm), ale czarny WRT32X może być ustawiony w stos z odpowiednim 8-portowym switchem lub przykręcony do ściany czy półki. Linksys oferuje nawet szablon do wydrukowania, pomagający wywiercić otwory w odpowiednich miejscach.

W 100% skupia się na gamingu. Wewnątrz posiada wszechstronny układ kontrolny WiFi Marvell 88W8964, który ustawia cztery ścieżki ruchu danych i może wykorzystywać kanały 20-, 40-, 80- lub 160 Mhz, skutecznie podwajając szerokość pasma każdego kanału. Dynamiczny wybór częstotliwości (DFS) routera usprawnia operacje poprzez ciągłe wyszukiwanie i korzystanie z najmniej zatłoczonej przestrzeni powietrznej.

 

Wewnątrz WRT32X jest zasilany dwurdzeniowym procesorem 1,8 GHz, 256 MB pamięci RAM i 512 MB pamięci flash do przechowywania oprogramowania i ustawień. Jest zdolny do przepustowości 600 Mb/s w 2,4 GHz i 2,6 Gb/s na kanale 5 GHz. Wszystko to zbliża się do osiągów AC3200.

To spełnienie marzeń graczy z designem, który zmniejsza opóźnienia i zwiększa przepustowość. Wisienką na torcie jest Silnik Priorytetyzacji Killer. Zastosowanie oprogramowania Quality of Service (QoS) osiągnęło nowy poziom, silnik priorytetyzacji nakierowany jest na redukcję opóźnień urządzeń. Innymi słowy, pozwala ci osiągnąć taką przepustowość, jaką chcesz, by obcy nie mogli się do ciebie zakraść.

Pomimo swojego skupienia na graczach, WRT32X posiada skromny, ale funkcjonalny panel przedni, który świeci na niebiesko, pokazując połączone urządzenia.W przeciwieństwie do innych urządzeń WRT, nie ma przełącznika, by wyłączyć ekran, ale możesz to zrobić za pomocą dołączonego oprogramowania.

W tylnej części routera znajduje się zabezpieczony port zasilania, przełącznik typu on/off, przycisk do połączenia za pośrednictwem WPS oraz wbudowany przycisk resetu. Dostajemy pojedynczy port WAN i cztery porty LAN, które obsługują 1Gb/s, port USB 3.0 i złącze combo dla akcesoriów USB 2.0 lub eSATA.

WRT32X ma cztery wzmacniające anteny przykręcane o mocy 4 dBi dla pracy w 2,4 GHz oraz 7 dBi dla 5 GHz. Można nimi obracać i celować. Jeśli nie wystarczą, można je zastąpić zamiennikami.

 

Specyfikacja

WiFi: AC3200

Liczba anten/zdejmowalna: 4 / Tak

Porty:  1 WAN / 4LAN gigabit na sekundę, USB 3.0, Combo USB 2.0 / eSATA

Procesor/Pamięć/Pojemność: 1,8 GHz Marvell dual core / 512 MB / 256 MB

Chip WiFi: Marvell 88W8964

Maksymalna wydajność 802.11ac: 802.11ac : 544,5 Mb / s

Zasięg: 29m

Rozmiar: 245.87 x 193.80 x 51.82 mm

 

Wydajność

Oparty na układzie Wi-Fi Marvell 88W8964 Wi-Fi, WRT 32X może zbudować sieć AC3200 802.11ac. Podczas testowania w naszym biurze przy użyciu oprogramowania ixChariot, WRT32X był niezawodnym wykonawcą klasy średniej, który był w stanie osiągnąć maksymalną przepustowość 544,5 Mb/s na 5m; zapewnił 527,6 Mb/s na 1,5m. To znacznie więcej niż prędkość wyznaczona przez Norton Core lub routery Eero do rozpowszechniania do 672,2 Mb/s i 573,7 Mb/s przy 1,5m.

Dostępna przepustowość zmniejsza się do 538,3 Mb/s (na 15m) i 240,7 Mb/s (na 30m), ale wzrasta do 302,4 Mb/s na 45m.

Jeśli mieszkasz w domu z dużą ilością ścian “zjadających” Wi-Fi, WRT 32X może Ci pomóc. Router był w stanie przebić ściany wykonane z metalu i płyty rezonansowej z 559,0 Mb/s i 532,1 Mb/s pojawiającymi się po drugiej stronie. WRT 32X przebił się również z prędkością 537,6 Mb/s przez sufit.

Router może być skierowany do graczy, ale też szczególnie dobrze sobie radzi z płynnym odtwarzaniem filmów w 4K. Z łatwością podołał mojemu nieformalnemu testowi nasycenia, kiedy odtworzyłem filmy na iPadzie Pro i Surface Pro 3, podczas gdy słuchałem internetowego radia na moim laptopie. Wszystko to, gdy przenosiłem inne dane na i z mojego Samsunga Tab Pro S. Wideo i audio dostarczone do mnie zostały bez buforowania, “mrożenia” czy lagów.

Podłączony do notebooka do gier MSI z procesorem i7, włączyłem Fighter Patrol 42, gdzie strzelałem do niemieckiego ME109s. Później wybrałem się na przejażdżkę moim Porsche 911 w Real Racing 3 na iPadzie Pro. Obie rozgrywki odbyły się bez żadnych zakłóceń, były niezwykle płynne z mniej zauważalnym opóźnieniem.

Ustawienie

Na szczęście WRT32X to stara szkoła, jeśli chodzi o konfigurowanie routera. Nie musisz tego robić z telefonem, ale możesz użyć aplikacji Linksys na telefony i tablety do monitorowania swojego routera i sieci na odległość. Mamy dwie wersje – na Androida i iOSa.

Po przykręceniu czterech anten i podłączeniu WRT32X do zasilacza sieciowego i modemu kablowego do Internetu szerokopasmowego, włączyłem urządzenie. Na spodzie routera znajduje się naklejka z domyślną nazwą sieci i hasłem, których użyłem do połączenia klienta z routerem wchodząc na stronę http://myrouter.local; 192.168.1.1 zadziałało równie dobrze.

To rozpoczyna dobrze zilustrowaną instrukcję krok po kroku dla połączenia WRT32X z Internetem. Alternatywnie możesz też zrobić wszystko ręcznie.

Po wyrażeniu zgody na licencję Linksys, podłączyłem moją sieć domową do WRT32X i szybko zmieniłem dane uwierzytelniające na bardziej bezpieczne. Przez to, że ekrany interfejsu są ciemne, są bardzo funkcjonalne, dokładne i łatwe w obsłudze. Po podłączeniu WRT32X do reszty mojej sieci, wszystkie moje urządzenia również zostały podłączone bez żadnego problemu.

Jeśli masz ochotę na przygody, WRT32X współpracuje też z oprogramowaniem open-source DD-WRT.

Konfiguracja

Interfejs systemu i oprogramowanie są nie tylko proste i łatwe w obsłudze, ale oferują także wiele możliwości dla WRT32X. Obejmują one konfigurowanie przekierowania portów i dostosowywanie Silnika Priorytetyzacji Killer, aby zapewnić systemowi pierwsze informacje na temat danych.

Kokpit systemu wyraźnie pokazuje, ile urządzeń jest podłączonych, nazwę sieci, a także szczegóły przekierowania portów. Na górze pokazane są aktualne prędkości pobierania i wysyłania.

Sekcja ustawień zaawansowanych to ogromny wybór możliwości dostosowania i usprawnienia działań WRT32X. Oprócz konfiguracji rezerwacji adresów DHCP możesz zmienić typ posiadanego połączenia internetowego i zainstalować pamięć zewnętrzną. Niestety, nie ma sposobu na to, by zagłębić się w szczegółowe informacje routera i np. dostosować poziom transmisji routera.

System oferuje szyfrowanie WPA2 w celu ochrony sieci, a router akceptuje tylko zaszyfrowane aktualizacje oprogramowania układowego. Posiada firewall Stateful Packet Inspection, ale brakuje w nim głębokiej inspekcji pakietów i analizy heurystycznej, które stają się nieodłączną częścią bezpieczeństwa sieci domowej. Oba oferowane są w oparciu o bezpieczny Norton Core.

Oprócz filmów, wskazówek i odpowiedzi na często zadawane pytania, Linksys zapewnia całodobowe wsparcie dla routera WRT32X oraz roczną gwarancję.

 

Podsumowanie

Gracze świata, zjednoczcie się! Linksys WRT32X jest jednym z pierwszych routerów zaprojektowanych dla Twojej przyjemności z silnikiem priorytetyzacji, możliwością podwojenia przepustowości każdego kanału i przyspieszenia przesyłania danych. Z drugiej strony, wyniki jego testów nie dorównują najlepszym, ale mimo to, dla takich osiągów warto wydać na niego pieniądze.