Próby złota w produktach inwestycyjnych i jubilerstwie

Ze względu na dużą kruchość, łamliwość i delikatność złota, do każdego wyrobu zawierającego ten metal szlachetny dodaje się domieszki innych metali. Próba pozwala określić, ile dokładnie czystego złota jest w danym produkcie. Chcesz zainwestować w złoto lub kupić złotą biżuterię? Wiedza zawarta w tym artykule pozwoli Ci uniknąć rozczarowań.

Informacja o próbie powinna być wybita na każdym wyrobie ze złota (wyjątek stanowią monety, na których nie umieszcza się próby, aby nie wprowadzać nabywcy w błąd). W przypadku biżuterii, na wyrobie powinna znaleźć się też cecha probiercza – specjalny symbol określający rodzaj metalu i próbę. W przypadku złota inwestycyjnego, na wyrobach pojawia się też informacja o masie.

W razie wątpliwości dotyczących danego wyrobu próbę złota może określić złotnik za pomocą cieczy probierczej. Do metod sprawdzania autentyczności złota należą też: próba magnesu, test rezonansowy, weryfikacja wyglądu, wagi, grubości i średnicy, a także dokładne obejrzenie wyrobu.

Jakie są próby złota?

Im wyższa próba, tym większa zawartość czystego złota w produkcie. Większa zawartość złota, to również wyższa cena wyrobu. Według prawa biżuteria z metalu szlachetnego to produkt, w którym zawartość danego metalu szlachetnego nie jest niższa niż zawartość odpowiadająca najniższej obowiązującej dla niego próbie. W przypadku wyrobów ze złota jest to 33,3% złota w stopie, czyli próba 333.

Brak wiedzy dotyczącej próby złota jest często wykorzystywany przez nieuczciwych sprzedawców. Z takim zjawiskiem można spotkać się przede wszystkim w branży jubilerskiej. Przykładowo, złote wyroby o najniższej próbie 333 często są sprzedawane po bardzo wysokich cenach – nieuczciwy sprzedawca może powiedzieć, że wysoka cena wynika z faktu, że jest to produkt wykonany ze złota, co teoretycznie jest prawdą. W rzeczywistości 33,3% złota w stopie to bardzo mało i przeważają w nim inne metale (stanowią pozostałe 66,6%).

W Polsce obowiązują następujące próby dla złota:

 • próba 999 – 99,9% złota w stopie,
 • próba 960 – 96% złota w stopie,
 • próba 750 – 75% złota w stopie,
 • próba 585 – 58,5% złota w stopie,
 • próba 500 – 50% złota w stopie,
 • próba 375 – 37,5% złota w stopie,
 • próba 333 – 33,3% złota w stopie.

Do produkcji biżuterii wykorzystuje się przede wszystkim złoto o próbie 750, 585, 375 i 333. Najpopularniejsza w Polsce jest próba 585. W znacznie droższej biżuterii stosuje się też próbę 750. Próby 373 i 333 stosowane są w tańszej biżuterii, najczęściej produkowanej masowo i sprzedawanej przez sieciowe sklepy.

Innym sposobem oznaczania ilości złota w stopie jest stosowanie jednostki karat. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w tym stopie, a więc czyste złoto oznaczamy jako 24-karatowe. Wyróżniamy złoto:

 • 24-karatowe – próba 1000 (do 99,999% złota),
 • 23-karatowe – próba 958,
 • 22-karatowe – próba 916,
 • 18-karatowe – próba 750,
 • 14-karatowe – próba 585,
 • 12-karatowe – próba 500,
 • 10-karatowe – próba 417,
 • 9-karatowe – próba 375,
 • 8-karatowe – próba 333.

W przypadku złota inwestycyjnego najczęściej wykorzystywany jest kruszec o czystości 99,99%, ale rafinerie uzyskują też wyroby o czystości 99,999% i 99,9999%. Przepisy informują, że sztabki będące złotem inwestycyjnym muszą posiadać próbę minimum 995, natomiast złote monety bulionowe – 900. Czystość obecnych monet jest podobna do sztabek, ale na rynku są też produkty nawiązujące do starych monet i ich próba wynosi 916,66, na przykład Krugerrand i Amerykański Orzeł.

Czy próba złota definiuje kolor wyrobu? Teoretycznie im wyższa próba złota, tym bardziej żółty powinien być wyrób. W rzeczywistości ostateczny kolor zależy od domieszki metali, która została dodana do czystego złota, a także od konkretnego procesu produkcji.

Gdzie kupować złoto

Złoto inwestycyjne można kupić bezpośrednio od producenta, firmy wyspecjalizowanej w handlu złotem, a także na rynku wtórnym. Ostatnią opcję polecamy wyłącznie doświadczonym osobom, które dokładnie wiedzą, jakiego wyrobu szukają i potrafią zweryfikować jego autentyczność. Najbezpieczniejszą formą zakupu złota inwestycyjnego jest zakup od producenta i wyspecjalizowanych firm. Co ważne, takie bezpieczne zakupy można dziś robić również przez internet. Przykładem jest serwis GoldBroker.pl, którego operatorem jest legalna firma z polskim kapitałem, posiadająca kadrę z ponad 15-letnim doświadczeniem w zakresie alternatywnych inwestycji w metale szlachetne. Nabywając produkty w takim miejscu, zyskujesz gwarancję otrzymania autentycznego i oryginalnie zapakowanego złota inwestycyjnego.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/proby-zlota-w-produktach-inwestycyjnych-i-jubilerstwie/