Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Skieruj się na topfx.pl/kurs-wymiany-chf, aby odnaleźć informacje dotyczące kursu franka szwajcarskiego.

O franku szwajcarskim Polacy wiedzą niedużo, generalnie raptem tyle, że jest to waluta, w której tysiące naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które teraz spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Waluta słynna ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański oraz funt szterling, frank szwajcarski jest uważany za jedną z kluczowych walut współczesnego świata. Jednak nie była to pierwotna waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas emitowano w szwajcarskich kantonach. Przez minione dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, unikając między innymi sporym zawirowaniom w czasach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI w. Mało kto wie, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z piękniejszych walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną pionową orientacją i bajecznymi barwami. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata kultury (np. Alberto Giacomettiego, Le Corbusiera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak przeważnie bywa – wizerunki królów, działaczy politycznych lub wojskowych. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są przyroda, nauka i Ziemia.

Jak sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nadal cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, jednak jego kurs monitorują też bacznie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka odświeżane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można również prześledzić wahania ceny waluty w wybranym okresie. To opcja pomocna inwestorom analizującym swoje dalsze działania oraz frankowiczom czekającym na stosowny moment, żeby wymienić złotówki na franki przed uregulowaniem kolejnej raty zadłużenia.