Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Szukasz kantara sznurkowego? Koniecznie odwiedź ten adres.

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym musi on pasować do zarysu i rozmiaru głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego cechy warto zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sprzedaży odnajdziemy rozmaite typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – np. prawdziwym lub sztucznym futrem, które da się odczepić celem umycia. Kantar tego typu doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, huculskich, wielkopolskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]