kaski motocyklowe kraków

Rodzaje kasków motocyklowych – czym się od siebie różnią?

Pasjonaci motorów wiedzą, że fundamentem zachowania minimum ochrony podczas jazdy jest nałożenie kasku. Nieważne, czy motocykl jest naszym jedynym środkiem transportu, czy korzystamy z niego „od święta” – na każdy przejazd musimy ubrać kask motocyklowy, bo takie zobowiązanie nakładają na nas przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie kończy się nałożeniem punktów karnych i mandatu, jednakże może mieć też daleko poważniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (lub jego pasażer) bez kasku narażeni są na ciężkie urazy, a często i śmierć.

Integralne i crossowe – rodzaje kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe różnią się od siebie wzornictwem i przeznaczeniem. Są 4 główne rodzaje kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski off-road albo enduro, to kaski zapewniające maksymalny poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się opływowym kształtem, lekkością i brakiem szybki. Aby go używać należy dokupić także w gogle.
Kaski otwarte nie mają w ogóle części osłaniającej żuchwę – skorupa zabezpiecza wyłącznie górną część głowy. Są lekkie, ale nie gwarantują dużego poziomu ochrony, dlatego rekomendowane są dla kierowców przemieszczających się na skuterach oraz motorach rozwijających niską prędkość (np. choppery).
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, iż mają mobilny (podnoszony i opuszczany) moduł części szczękowej. To powoduje, iż są nader komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się kawy bez konieczności ściągania kasku.
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego prawdopodobnie najczęściej wybierane przez kierowców, gdyż można je wykorzystać do jazdy na skuterze, jak i na motocyklu sportowym, szosowym. Ich charakterystycznym atrybutem jest zwarta struktura, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, aczkolwiek niezbyt komfortowe.

O co dopytać przed kupnem kask motocyklowego?

Wybierając kask na motor nie zapominajmy, iż po drogach w Polsce wolno poruszać się wyłącznie z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Ponadto zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask prawidłowo przylega do głowy, czy szybka jest przejrzysta oraz odporna na zarysowania oraz czy jego ciężar nam pasuje i nie powoduje dyskomfortu.

Lokalizacja firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]