Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Dowiedz się więcej o motoreduktorach ślimakowych.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe skonstruowane z przekładni i silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w wielu zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na czasochłonne pomiary oraz testy poszczególnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego albo krótkiego czasu pracy, a także do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub transport, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wertykulatory albo atrakcje w parku rozrywki. Duże zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, jakie obecnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]