Silniki DC szczotkowe i bezszczotkowe – gdzie się je wykorzystuje?

Szukasz silnika DC? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Masa sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie bądź duże, te urządzenia odmieniły nasze życie, a statystyczny obywatel zwykle nie ma pojęcia, z jakich podzespołów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Co wypada wiedzieć o silnikach DC?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich budowy, następujących usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday czy Thomas Davenport. Silniki prądu stałego składają się ze rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, stojana i szczotek. Dzisiaj na co dzień stosowane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za dużą niezawodność oraz ciche działanie.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są modułem sterowanych radiowo pociągów oraz samochodzików, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy również naszym synom i córkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków DC używają także pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]