Jak mądrze wybrać firmę SEO?

Wszystko o usługach świadczonych przez firmy SEO.

Firmy oraz administratorzy sklepów internetowych, którzy pragną, żeby wyświetlać się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce, mogą to osiągnąć na minimum 3 sposoby. Pierwszy – najbardziej wadliwy – to podejmowanie działań osobiście. Nie dysponując kwalifikacjami w obszarze SEO i nie śledząc każdego dnia doniesień o modyfikacjach w algorytmie Google, ciężko postępować trafnie i – najważniejsze – skutecznie. Drugi sposób to utworzenie etatu dla doświadczonego SEOwca, jednakże nie każda firma może sobie na to pozwolić z uwagi na koszty. Trzeci sposób to rozpoczęcie współpracy z agencją SEO. Budżet wydzielony na zadania agencji SEO można dostroić do możliwości finansowych zlecającego. Atutem kooperacji z agencją SEO jest to, że obok ekspertów od SEO w pracują tam również osoby od kodowania, kreatywnego pisania, kampanii Google Ads oraz projektowania graficznego służące merytorycznym wsparciem w tych obszarach.

Firma SEO – przejrzystość jej działań jest istotna

Polskich agencji SEO jest co niemiara. Na co zwrócić uwagę w trakcie doboru firmy, która podniesie naszą widoczność w SERPach? Polecamy postawić na agencję, która istnieje na rynku od dłuższego czasu. Liczba agencji SEO, a także tych kreatywnych i marketingowych, z miesiąca na miesiąc rośnie, co niekiedy nie idzie w parze z jakością usług. Wybierając agencję, która funkcjonuje od minimum dekady, można mieć pewność, iż dysponuje ona znacznym doświadczeniem i może bez przeszkód zaprezentować szerokie portfolio swoich poprzednich klientów. Na stronach agencji SEO często obecny jest dział z opisem tzw. „kejsów”. Zanim podpisze się umowę warto przeczytać opisy takich przypadków, żeby samemu przekonać się, jakich wyników można się spodziewać po agencji, a także to dla jakich branż pracowała oraz jakie problemy udało jej się rozwiązać. Dobra agencja SEO to taka, która pracuje przejrzyście: zawiadamia o harmonogramie prac na najbliższe tygodnie, a także przesyła raporty ze zrealizowanych działań i ich rezultaty.

Kolejny istotny aspekt to spersonalizowana oferta i dostrojenie zakresu działań do charakteru działalności prowadzonej przez zleceniodawcę agencji. Jeżeli agencja SEO na chęć współpracy reaguje w parę minut, a oferta sprawia wrażenie uniwersalnego szablonu, powinien to być znak ostrzegawczy. Po wysłaniu zapytania przedstawiciel profesjonalnej agencji SEO kontaktuje się z zainteresowanym klientem, żeby poprosić o dokładniejsze informacje o firmie, nieodzowne do utworzenia dla niej całościowej oferty. To dane, których nie da się odnaleźć na własną rękę w sieci, jak np. informacja o prowadzonych uprzednio pracach SEO oraz o najistotniejszych dla klienta usługach albo produktach, które stara się wypromować.

Co o firmie SEO mówi model rozliczenia jaki proponuje?

Nieufnie warto potraktować firmy SEO, które oferują umowę z zapłatą za uzyskany efekt. W takim systemie rozliczenie odbywa się dopiero wtedy, gdy słowa kluczowe dotrą na uzgodnione w umowie pozycje w SERP (przykładowo wejdą do pierwszej strony wyników albo do Top3). To wciąż dość popularny rodzaj rozliczeń, lecz wiąże się z wysokim ryzykiem – można wszak osiągnąć natychmiastowy efekt naruszając zasady ustalone przez Google. Nieustannie uaktualniany algorytm też nie ułatwia dotrzymania obietnic składnych zleceniodawcy, więc sumienna firma SEO nigdy nie gwarantuje osiągnięcia konkretnych efektów. Co do opłaty za usługi firmy SEO, to rzadko bywa ona stała – przeważnie w pierwszych miesiącach po zawarciu kontraktu nieodzowne jest zaangażowanie pokaźniejszego budżetu, by opracować skrupulatny audyt SEO, a w następnej kolejności zrealizować wszelkie wynikłe z niego prace. W późniejszych miesiącach współpracy, gdy witryna zleceniodawcy jest już zoptymalizowana, koszty prac bywają dużo mniejsze.

Lokalizacja firmy:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]