Kiszonki – przetwory z warzyw znane na całym świecie

Przetwory warzywne producent. Uzyskaj więcej wiadomości.

Kiszonki są tak silnie związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański frykas, sporadycznie wykorzystywany w innych rejonach świata. Jednakże kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Z jakiego powodu kwaszonki cieszą się popularnością?

Historycy potwierdzili, iż proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w occie, w soli lub w solance, wykorzystywany jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, ogranicza namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Parę wieków temu była to perfekcyjna metoda, żeby wydłużyć czas przydatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. W rezultacie przyjął się obyczaj szykowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszonki od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Mają one między innymi sporo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z buraka cukrowego bądź słonecznika.

W innych państwach kwaszonki mają różny smak

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany generalnie w większości zakątków świata, również w USA i w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Lecz ogórki kiszone są tam chyba niezmiernie lubianym składnikiem hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. bakłażany, marchew oraz owoce (np. truskawki), a czasami nawet ryby.

Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem albo ważnym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w procesie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w USA.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]