Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Chcesz zamówić łańcuchy na opony? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]