Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Chcesz kupić obrączki Kraków? Sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich wierności, miłości i zaangażowania są obrączki.

Dzieje i tradycje związane z obrączkami

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednak niewielu wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak na przykład we Francji, w Czechach, w Kanadzie czy w Brazylii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz poszukują obrączek wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które symbolizowały siłę miłości. Współcześnie do ich sporządzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]