Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szukasz szalunków Kraków? Wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają głowice ze stali bądź aluminium, łączniki, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi i inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nierentowny . Znacznie lepszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]