Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Dowiedz się więcej o badaniach kierowców Bielsko - skieruj się w to miejsce.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja szybkości, zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]