Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

Więcej szczegółów o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Do największej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii C. Do testów przystępują również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Najpierw kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]