Nie wszystkie choroby zębów jesteśmy w stanie wyeliminować zwykłymi metodami. Jeśli są one niewystarczające, ostatnim rozwiązaniem jest zazwyczaj któraś z technik chirurgicznych. Para się nimi chirurg stomatolog, do którego należy wybrać się na przykład w razie konieczności wstawienia sztucznych zębów lub mostów, dużych ubytków uzębienia, uszkodzeń dziąseł i chorób tkanek miękkich – na przykład różnego typu nowotworów bądź owrzodzeń. Jakie techniki są jednak wykorzystywane w czasie leczenia pod opieką chirurga stomatologa? I, co najistotniejsze, do jakiego lekarza wybrać się, aby zabiegi były bezbolesne, a nie przytrafiły się nam przykre niespodzianki?
Leczenie przeprowadzane przez chirurga stomatologa
Na pewno najpopularniejszym w poradniach chirurgów stomatologów działaniem okazują się ekstrakcje zębów – również tych znacznie zniszczonych, wymagających nacięcia dziąsła i dłutowania. W przypadku sporych uszkodzeń czy chorych po wypadkach potrzebne okazuje się niekiedy zrekonstruowanie kości – to też należy do obowiązków chirurga stomatologa. Ten specjalista para się również leczeniem wszelkich schorzeń w pozostałych tkankach jamy ustnej – między innymi wspomnianych wcześniej guzów lub owrzodzeń – a także odtwarzaniem zmienionych chorobowo tkanek.
Jak wybrać chirurga stomatologa?
Jak nietrudno stwierdzić, wybór nieodpowiedniego chirurga stomatologa może okazać się przyczyną sporych trudności. Dobrze zatem napisać kilka słów o tym, czym wyróżnia się właściwy chirurg stomatolog i czym sugerować się przy poszukiwaniach lekarza. Najistotniejsze będzie niewątpliwie to, by wykorzystywał on tylko nowoczesne akcesoria i, co najważniejsze, środki przeciwbólowe. Dużą wagę ma też nastrój w gabinecie i stosunek dentysty do chorych – sporo mówią nam na ten temat opinie dotychczasowych pacjentów, które wyszukamy między innymi w internecie lub w gronie bliskich.