Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Skieruj się na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby otrzymać informacje dotyczące biopsji gruczołu krokowego.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą oraz rozmiarem kasztan jadalny. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, tj. pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności ze wzwodem oraz ejakulacją, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeważnie trwa ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i mała krzepliwość krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]