Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. W rezultacie rozmaitych urazów mechanicznych i chorób na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.
Czego rezultatem są blizny na rogówce?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie plastyczna i choć przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się same, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, również na skutek naszej nieostrożności. Co może spowodować powstawanie blizn rogówki? Są one na ogół skutkiem urazów np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania, różnych chorób (przykładowo kiły) lub przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny na rogówce mogą wykształcić się również w konsekwencji nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyraźnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówkowych świadczy kilka innych objawów, jak przykładowo nadwrażliwość na światło, uczucie drapania gałki ocznej i przekrwienie oczu, zatem jeśli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej zapisać się na wizytę u okulisty. W trakcie dokładnego badania ustali on rozmieszczenie, wielkość i głębokość blizn, a także doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – likwidacja blizn rogówkowych
Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach procedurą eliminowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, przeprowadzany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres paru tygodni należy stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarza, nie przemęczać oka i regularnie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]