Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz może dostać się do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?
Leczenie kanałowe – akcesoria
Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto udać się do dentysty dysponującego odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w sieci.